Uvijek je povoljna i isplativa kad se gradi nanovo, a skuplja kod starijih zgrada.
Uz dobro projektiranje i izvedbu prema normi EN 12354 (vrijedi u većini europskih zemalja) moguće je s relativno malim financijskim izdatkom postići komfornu zaštitu od buke u novogradnji. Treba računati na dva do tri posto veće troškove u odnosu na „bučno“ rješenje. Često se već standard pasivne kuće sa svojom toplinskom izolacijom istodobno pobrine i za ugodnu zvučnu izolaciju. U tim slučajevima ni u novogradnji ni u starim objektima nema dodatnih troškova. Pritom raste ne samo kvaliteta stanovanja nego i vrijednost objekta. Na taj se način prilikom iznajmljivanja ili prodaje mogu postići više cijene, jer postoji zvučna izolacija komforne razine: klase zvučne izolacije ISOVER mogu ovdje poslužiti kao temelj za ocjenjivanje.
Klase zvučne izolacije ISOVER
Tek od „pojačane“ zvučne izolacije naviše može se računati sa zadovoljnim stanarima.
Zbog toga općenito treba težiti klasi „Komfort“. U slučaju glazbenika još i više.
Lokacija ima presudan utjecaj
Koliko je u nekoj zgradi bučno ili tiho ovisi u prvome redu o pravilnom dimenzioniranju zvučne izolacije u odnosu na vanjsku buku. Na zrakoplovnim koridorima, glavnim prometnicama, blizu škola ili bazena unaprijed će biti veća buka. Tu su u svakome slučaju neophodne jače izolacijske mjere da stanari mogu živjeti u miru. Standard pasivne kuće nudi u tim iznimno teškim uvjetima tu prednost da se radi provjetravanja ne trebaju otvarati prozori.
Promišljeno pristupanje poslu
Ako je lokacija pogođena prevelikom bukom, moguće je tako izvesti pasivnu kuću da bude čim dalje od izvora buke, a prozori dnevnog boravka i spavaćih soba da se nalaze na zidu kuće okrenutome od izvora buke. Ovisno o orijentaciji kuće i okolnim objektima može se očekivati 5 do 10 dB manja buka. Međutim: zbog neophodne mogućnosti korištenja sunčevih zraka za pasivno grijanje, to će u konkretnim okolnostima biti teško postići.
Zvučna izolacija izvana i iznutra
Budući da buka nastaje podjednako u unutrašnjosti, npr. govor, hodanje, glazba, sanitarne instalacije, kao i u vanjskome prostoru, potrebna je zvučna izolacija plašta zgrade kao i unutrašnjosti, zidova i stropova. Unutar fasade prozorske površine imaju istaknutu ulogu: one određuju zvučnu izolaciju vanjskoga zida. Kao transparentni građevinski elementi prozori izoliraju buku puno manje. Da bi se to nadoknadilo, zvučna izolacija neprozirnih elemenata mora se pojačati. Tražena orijentacijska vrijednost je u pravilu oko 53 dB R’w. Da bi se u unutrašnjosti postigao mir, građevinsko-tehnički se razlikuje buka prenošene zrakom i rezonantna buka (odn. od hodanja). Za rezultirajući koeficijent zvučne izolacije u unutrašnjosti su odgovorni zidovi, vrata i susjedni građevinski elementi. Orijentacijskim vrijednostima u Europi se smatraju 40 do 48 dB. Izolacija buke od hodanja odnosi se na zvučnu izolaciju stropova i stepenica. Tu treba po mogućnosti težiti izolaciji buke od hodanja L’nT,w+CI,50-2500 od 40 dB u odnosu na druge stanove, te 45 dB unutar stana ili obiteljske kuće. Za komfornu izolaciju buke prenošene zrakom između pojedinačnih stanova preporučuje se 58-63 dB (D’nT,w+C). Ukupno uzevši, sa svim načinima gradnje koji se koriste za pasivne kuće može se postići izvrsna kvaliteta akustike.