ISOVER pokazuje put u budućnost
ISOVER podupire hrvatski put prema energetskoj neovisnosti i aktivno mu doprinosi osmišljavanjem najsuvremenijih izolacijskih sustava i realizacijom vrhunskih tehnologija. ISOVER je poduzeće s tradicijom koje prihvaća odgovornost za budućnost.
Do danas, ISOVER utire put energetski učinkovitoj gradnji i održivoj zaštiti okoliša.
Biološko postrojenje za pročišćavanje izlaznog zraka: još tijekom 80-tih godina prošlog stoljeća poduzeće je razvilo svjetski patent za pročišćavanje zraka koji se odvodi iz postrojenja. Na taj način regionalno djelovanje i zaštita okoliša idu ruku pod ruku.

Mi ulažemo u inovativnost, kvalitetu i čisti okoliš. Zato da nam možete vjerovati!
Već više od 50 godina ISOVER je predvodnik na području izolacijskih materijala i štednje energije. Stoga se u svemu što činimo u središtu nalaze ljudi, a to su kupci kojima je udobno u njihovim domovima, jer proizvodi ISOVER skrbe za bolju klimu u stanu, te partneri koji ISOVER-om mogu računati na izvrsne proizvode i iznadprosječno velik angažman, ali i djelatnici kojima stvaramo klimu otvorenosti i poticajnosti, te ih na taj način motiviramo za bolji rad. I glede budućnosti ISOVER polaže vjeru u kvalitetu – s inovativnim proizvodima za maksimalnu sigurnost kako radnika tako i stanara.
Sigurnost u radu
Isoverovi proizvodi od staklene vune sigurno se i lako ugrađuju
Slijede najvažnije informacije iz Sigurnosno-tehničkog lista prema 91/155/EEZ (aktualizirano prema 2001/58/ EZ)
Primjena: mineralna vuna ISOVER primjenjuje se u toplinskoj, zvučnoj i protupožarnoj izolaciji u graditeljstvu i tehničkim izolacijama.
Sastav i sastojci: mineralna vuna ISOVER sastoji se od staklaste strukture koju tvore mineralna vlakna uz mali dodatak mineralnih ulja, sa ili bez dodatka duroplastičnih umjetnih smola i sredstava za osiguranje prianjanja, ev. s kaširanjem, disperzijskim ljepilom i hidrofobnim sredstvom.
- Težinski udio staklene vune (mineralne staklene sirovine) je 91 – 99,5%, od toga je oko 80% reciklirano staklo
- Organski težinski udio (vezivo – bakelit) je 0,5 – 9%
- Neki proizvodi imaju dodan poseban vanjski sloj: stakleni voal, aluminijsku foliju ili tanki poliesterski sloj
Kategorizacija i označavanje (EU-naputak 67/548): proizvodi od staklene vune ISOVER ispunjavaju uvjete iz „Direktive 97/69/EZ Dodatak Q“ Komisije EU od 5.12.1997. Time je znanstveno utvrđeno da nisu svrstani ni u koju od kategorija proizvoda koji uzrokuju rak, te da nisu obvezne zaštitne mjere u proizvodnji tih materijala i radu s njima. U okviru jedne konferencije u Lyonu u listopadu 2001. neovisni stručnjaci IARC-a (Međunarodne agencije za istraživanje karcinoma), službe Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), izmijenili su kategorizaciju svih mineralnih vuna još iz 1987., iz „eventualno kancerogena (2B)“ u „bez kategorizacije (3)“. Na taj su način uvaženi rezultati brojnih opsežnih studija i pokusa na životinjama koji su se provodili od 1987. u svezi sa zdravstvenim rizicima rukovanja staklenom i kamenom vunom te vunom od šljake, pa i one koja ne odgovara zahtjevima Direktive EU. Kategorizacija od strane IARC-a za sada još nema izravni utjecaj na kategorizaciju u EU, no potvrđuje i povećava povjerenje graditelja i potrošača u proizvode koji su ispitani i označeni slobodnima u skladu s Direktivom 97/69/EZ Dodatak Q , te pokazuje da ni rad s reciklažnim materijalima ne predstavlja rizik.
Neovisno o tome i dalje vrijedi da treba izbjegavati svako nepotrebno prašenje te osigurati dostatno provjetravanje mjesta rada i korištenje odgovarajuće radne odjeće, od rukavica i eventualno zaštitnih naočala i maski za zaštitu dišnih organa za slučaj kratkotrajno povećane koncentracije prašine.
Granične vrijednosti izlaganja: ne postoji tehnička orijentacijska koncentracija jer su proizvodi oslobođeni kategorizacije opasnosti, no zato postoji maksimalna koncentracija na radnome mjestu za općenito zagađenje prašinom: 15 mg/m³ čestica koje se mogu udahnuti i 6 mg/m³ čestica koje mogu proći u alveole pluća.
Vlakna u proizvodu izrazito su biološki razgradljiva (to znači da ponderirano vrijeme prepolovljenja vrijednosti vlakna dužega od 20 µm nakon udisanja iznosi manje od 10 dana, a prema ispitivanju intratrahealne bioperzistencije manje od 40 dana). Svi proizvodi odgovaraju Europskoj direktivi 97/69/EZ, pa ne postoje posebni rizici.
Lokalni učinci: krupnija vlakna mogu imati mehanički učinak na kožu, mrežnicu oka ili sluznicu. To su prolazne reverzibilne pojave kakve može prouzročiti i prašina koja ne sadrži vlakna. Mjere prve pomoći: isprati grlo i usta, ispuhnuti nos. U slučaju dodira s kožom preporučuje se lagano isprati toplom vodom i sapunom; u slučaju alergije potražiti savjet liječnika. Uđe li prašina u oko, postupiti s česticama kao sa stranim tijelima i temeljito isprati vodom te ev. konzultirati liječnika.
Rukovanje i skladištenje: paziti na dobro provjetravanje prostora i izbjegavanje prašenja, npr. prilikom rezanja umjesto pile koristiti nož ili poseban alat „ISOBOY“. Ako se materijal ugrađuje u prostorima sa slabim provjetravanjem ili istodobno s drugim materijalima kod kojih se stvara prašina, preporučuje se nošenje maske P1 za zaštitu dišnih organa, odgovarajuće rukavice, zaštitne naočale, te komotnu zatvorenu radnu odjeću. Po završetku rada isprati prašinu hladnom vodom.
Skladištenje: čuvati od mehaničkog oštećenja, skladištiti na suhome mjestu.
Proizvodi od mineralne vune ISOVER – Sigurni izolacijski materijali
Onaj tko za osnovu uzima prirodnu sirovinu stvara vjerodostojan gotovi proizvod. Staklenu vunu ISOVER karakterizira sljedeće:
- nema kategorizacije rizika, neškodljiva je za zdravlje prema Direktivi 97/69/EZ Europske komisije
- sigurna je u radu i korištenju
- ne sadrži freone ni pesticide
- kemijski je neutralna
- pruža izvrsnu toplinsku, zvučnu i protupožarnu izolaciju
- upravo kod velike debljine izolacijskog sloja postiže se osobito ekonomična protupožarna zaštita
- ne gori
- ne sadrži protupožarne kemikalije opasne za podzemne vode
- ima dugi vijek trajanja, ne trune
- otvorena za difuziju
Štedljivo pakiranje
Većina izolacijskih materijala ISOVER zamota se u role i zapakira. Pakiranjem se izolacijski materijal komprimira. Pritom se ne događa ništa drugo, nego se samo istiskuje zrak. Rola izolacijskog materijala na taj je način manja za 80 %. To znači puno manje ambalaže i troškova prijevoza. Naposlijetku, jedno jedino teretno vozilo kategorije 6 može prevesti više izolacijskog materijala nego li drugih proizvoda. Naravno da se time smanjuje i potreba za skladišnim prostorom te se materijal lakše smjesti na gradilištu. Kad se pakiranje otvori, staklena vuna ponovo poprimi svoj izvornih volumen i razvije sve svoje kvalitete. Na taj način jedna jedina inovacija, mogućnost kompresije staklene vune ISOVER, dovodi do mnogih prednosti u lancu primjene.
Manje štetnih tvari
Ekologija i ekonomija idu ruku pod ruku. Potreba za manjim prijevoznim kapacitetima znači, dakako, i manju potrošnju goriva, a time i manje ispuštanja štetnih tvari u zrak – u prilog zdravoga okoliša.
Ekološki podaci
Isoverovi proizvodi od staklene vune ne predstavljaju rizik za okoliš, nego zahvaljujući toplinskoj, zvučnoj i protupožarnoj izolaciji imaju pozitivne učinke na okoliš.
S time u svezi vidi tehničke podatke.
Naputci o zbrinjavanju
Prema propisima o odlaganju otpada koji su na snazi od 01.03.2008. i Dodatku 2, t. 2, Popis II, podtočka 2.1 i 2.2, otpad od mineralne vune i svakovrsni vanjski slojevi pogodni su za odlaganje na odlagalištima građevinskog materijala i masovnim odlagalištima bez prethodnog ispitivanja; cjeloviti proizvodi mogu se ponovo upotrijebiti. U drugim europskim zemljama izvan Austrije valja se pridržavati konkretnih lokalnih odredbi. Kodni broj otpada je 31416 prema standardu ÖNORM S 2100, izdanje 2005.
Ambalaža
Ambalaža ne podliježe obvezama iz propisa o ambalaži te se može puštati u javne sustave sakupljanja (npr. žuta vreća, plastični kontejner).
Kako nastaje mineralna vuna
Proizvodnja mineralne vune može se usporediti s proizvodnjom šećerne vate – jedino su ishodišni materijali drugi.
Za izradu mineralne vune koriste se kao sirovine kvarcni pijesak, vapnenaste stijene i natrijev karbonat. Najveći udio ima reciklažni materijal poput staklenih boca, automobilskih i prozorskih stakala, koji u mineralnoj vuni ISOVER iznosi više od 80%. I ostaci od obrezivanja ponovo se vraćaju u proizvodnju. Ukupna količina energije potrebna za proizvodnju mineralne vune mala je zahvaljujući uporabi reciklažnog materijala. Na taj se način amortizira utrošak energije za proizvodnju i prijevoz. Primjer: toplinska izolacija tavanske ploče se amortizira već nakon 10 dana.
Proizvodni koraci
Taljenje: korišteno staklo i staklene sirovine tale se u peći na temperaturi od oko 1.300 stupnjeva Celzijusa. Sustav za biološko pročišćavanje zraka koji se odvodi iz postrojenja naše je vlastite izrade, te skrbi za ispuštanje čistoga zraka u okoliš.
Postupak dobivanja vlakna: rastaljena masa se kontinuirano pretvara u vlakna propuštanjem kroz „sito" u struji zraka. U stručnome žargonu to se naziva postupkom tiskanja i izvlačenja.
Dodavanje veziva: vlaknima se dodaje mala količina veziva, tj. umjetnih smola poput bakelita, koje djeluje kao ljepilo. Time izolacijski materijal poprima pravi oblik i mehanička svojstva. Prema potrebi i ovisno o proizvodu dodaje se i silikon, radi postizanja vodoodbojnosti.
Peć za stvrdnjavanje: tekuće vezivo stvrdnjava se u peći. Tek tada staklena vuna koja je inače bijela, poprima tipičnu žutu boju.
Rezanje: staklena vuna potom se reže na željenu veličinu i oblik, npr. za rolane bale ili ploče. Višak odrezanog materijala se ponovo vraća u proizvodni proces.
Pakiranje i prijevoz: zbog njene velike elastičnosti, volumen staklene vune može se prilikom pakiranja jako smanjiti. U slučaju rolanih bala ISOVER stlačivanjem se može uštedjeti do 60% volumena, a time i troškova prijevoza, skladištenja i distribucije.