Kod zvučne izolacije razlikujemo buku od hodanja koja se prenosi s poda ili ploče iznad nosivih konstrukcija, rezonantnu buku koja dolazi od strojeva ili drugih izvora, te zvuk koji se prenosi zrakom.
Zvuk koji se prenosi zrakom:
Razlikujemo imisijsku buku s ulice, iz garaže i dr. te prenošenu buku iz tuđih stanova ili susjednih prostorija. U načelu učinci buke koja se prenosi zrakom ovise o kvaliteti zidova, dakle o sustavu gradnje i veličini prostorije. Kod imisijske buke presudnu ulogu igraju prozori i prozorske površine kao i vanjska vrata.
Buka od hodanja:
Izolacija buke od hodanja je od posebnoga značenja između različitih stanova, ali i obiteljskim kućama i dogradnjama. Važno je čim više odvojiti vibracije gole ploče, koje nastaju uslijed korištenja, od susjednih građevinskih elemenata te na taj način smanjiti buku.
Zvučna izolacija u graditeljstvu:
Optimalna zvučna izolacija mora se planirati već u početnoj projektnoj fazi. Zvučna izolacija je dakle u prvome redu projektna zadaća, uređena standardom ÖNORM B8115 „Zvučna izolacija i prostorna akustika u visokogradnji“. Tu su određeni minimalni zahtjevi koji odgovaraju zahtjevima iz prakse. Potreba za mirom u sve bučnijemu svijetu danas je veća od normirane zvučne izolacije. Stručnjaci mogu na raznim područjima pridonijeti osjećaju ugode u zgradama:
Putem akustike zgrade:
Ova se disciplina bavi posebno zvučnom izolacijom u građevinama s bukom koja se prenosi zrakom, rezonantnom bukom te bukom od hodanja. Radi se o izolaciji elemenata zgrade poput zidova, stropova, podova, krovova, prozora, vrata i dr.
Putem prostorne akustike:
Ova disciplina bavi se akustičnom klimom unutarnjih prostora: unaprjeđenjem razumljivosti govora i glazbe, usklađivanjem trajanja odjeka i smanjenjem razine zvuka.