
Novogradnja ili sanacija: jednom pravilno izolirani, trajna su ušteda!
Ušteda na troškovima grijanja donosi novac. Stoga ne treba štedjeti na debljini izolacijskog materijala: dodatni trošak za deblju izolaciju neznatan je, jer najveći dio troškova ulaganja sadržan je u temeljnom ulaganju: skela, popravci, nova žbuka odn. novo pokrivanje krova, prilagodba detalja i dr. Dodatni troškovi za izolacijski materijal su u odnosu na sve to neznatni. No, to vrijedi samo ako se u startu izvodi bolja izolacija - ako se naknadno želi još jednom "popravljati" izolacija, moraju se ponovo platiti svekoliki troškovi temeljnog ulaganja. To je rijetko kada ekonomično. Dakle, kod novogradnje treba odmah u startu odabrati standard pasivne kuće.
Jasno poboljšanje i putem sanacije
Korištenje komponenti pasivne kuće u modernizaciji starih građevina dovodi do opsežnih poboljšanja glede udobnosti, ekonomičnosti, otklanjanja građevinskih oštećenja i zaštite klime. U mnogim je projektima već uspjelo smanjiti potrebe za energijom grijanja za oko 90 %.
Standard pasivne kuće nije međutim uvijek dostižan - između ostaloga i zato jer podrumski zidovi nakon sanacije ostaju kao praktično neizbježni toplinski mostovi. Kod višekatnih stambenih zgrada za prizemne se stanove često postiže tek niskoenergetski standard. Svi katovi iznad njega u pravilu se mogu dovesti na razinu pasivne kuće.